Zdravím priatelia,
určite aj vy máte často pocit, že neviete, čo skôr. Táto doba je tým dosť charakteristická. Zo všetkých strán na nás doliehajú veci, ktoré vyžadujú našu pozornosť a čas. Každý po nás niečo chce a to väčšinou okamžite. Tých povinností je tak veľa, že často nevieme určiť, čo je skutočne dôležité. V tom nám môže pomôcť tzv. Eisenhowerova matica, o ktorej budem dnes písať. Názov nesie po 34. prezidentovi USA, ktorý ju vymyslel a používal. Je to jednoduchý, ale veľmi účinný nástroj ako si zrovnať priority a robiť to, čo je naozaj potrebné v tej chvíli.
Je to jednoduchá tabuľka so štyrmi okienkami. Horizontálne je rozdelená podľa naliehavosti a vertikálne poľa dôležitosti. Používa sa to úplne ľahko, stačí si spomenúť na všetky svoje úlohy alebo povinnosti a vpísať ich do matice.
⏳ Dôležité a naliehavé - UROB
V prvom okienku sa nachádzajú naozaj dôležité činnosti, ktoré nepočkajú. Sú to veci, na ktorých nám záleží a musíme ich robiť okamžite, lebo ich termín sa blíži. Do týchto úloh sa treba pustiť hneď a nečakať na správnu chvíľu.
🗓️ Dôležité a nenaliehavé - NAPLÁNUJ
Druhé políčko sú tiež dôležité úlohy, ktoré ale nie sú naliehavé. Tieto činnosti majú pre nás veľký význam a musia byť urobené v dlhšom časovom horizonte. Sú to najčastejšie veci, ktoré nás postupne približujú k nejakému našemu cieľu. Ony väčšinou nemajú fixný termín alebo lehotu a preto je dôležité, aby sme si ich dôkladne naplánovali a uskutočnili. V opačnom prípade ich nikdy neurobíme, lebo nikdy nebudú dostatočne naliehavé.
👨💼 Nedôležité a naliehavé - DELEGUJ
V treťom okienku sú veľmi naliehavé úlohy, ktoré však nie sú až tak dôležité. Práve takéto veci sa na nás valia z každej strany. Môžu to byť napríklad faktúry na zaplatenie alebo desiatky emailov, na ktoré musíme odpovedať. Práve tu musíme byť opatrní, lebo často si tieto nie až tak dôležité úlohy zamieňame s tými najdôležitejšími. Máme pocit, že sme produktívni, keď pracujeme na týchto urgentných záležitostiach. Avšak opak je pravdou. Parkinsonov zákon hovorí, že každá práca trvá tak dlho, koľko času je na ňu k dispozícii. Ak nedôležitým činnostiam obetujeme príliš veľa pozornosti, nič navyše nedosiahneme, ale iba premárnime veľa času a energie. Teda najprv by sme mali robiť skutočne dôležité veci a tie ostatné vyplnia zbytok nášho času.
Často sa táto kategória charakterizuje ako deleguj. Ide o to, že menej dôležité veci nemusíme robiť sami, ale môžeme ich zadať niekomu inému, kto je menej zaneprázdnený. V podstate na tom fungujú firmy. Bežia na postupnom predávaní zodpovednosti. Ty robíš iba tie najdôležitejšie veci a ostatné deleguješ svojim podriadeným. Tí si zoberú to najpodstatnejšie a ostatok posúvajú zase ďalej. Je to schéma, ktorá funguje veľmi dobre a dá sa použiť aj v rodine. Rodičia by mali niektoré úlohy v domácnosti nechať na deti, aby sa postupne naučili preberať zodpovednosť.
🗑️ Nedôležité a nenaliehavé - ZMAŽ
V štvrtom políčku sú nedôležité a neurgentné záležitosti. Ak sú to veci, ktoré nemajú pre nás význam v krátkodobom ani dlhodobom meradle. Je teda jedno, kedy a či ich vôbec urobíme. Tým pádom ich môžeme rovno odstrániť.
Dúfam, že vás tento príspevok oslovil a budem rád ak ho budete zdieľať. Ja sa na vás budem tešiť zase nabudúce.
Majte sa
Váš cenný radca
💬 Citát týždňa
"Život pred smrťou. Sila pred slabosťou. Cesta pred cieľom.”
Brandon Sanderson: Cesta kráľov (fantasy kniha)
👍🏼 Užitočné veci
📖 Kniha: Cesta kráľov - Úžasná fantasy kniha od spisovateľa Brandon Sanderson. Začiatok je trochu zdĺhavý a nudný, lebo autor rozpracováva viaceré dejové línie. Postupne sa však kniha stane tak napínavou, že je ťažké odtrhnúť od nej zrak. Je to naozaj monumentálne dielo (900 strán) a veľmi vám ho odporúčam. Super na relax.
🔊 Podcast: Ovládanie dopamínu pre motiváciu, sústredenie a spokojnosť - Hutná, ale veľmi dobrá epizóda o hormóne odmeny - dopamíne. Je skutočne zaujímavé ako to celé funguje. Veľmi ma to oslovilo a chcem si o tom naštudovať viac. V budúcnosti o tom určite budem písať.